Więzień labiryntu

O czym opowiada światowy bestseller?

Więzień labiryntu, autorstwa Jamesa Dashnera to pierwszy tom trylogii, który stał się jedną z najlepszych książek z gatunku fantastyki oraz sciencie fiction. Na podstawie bestsellera powstał film, w którym, w główną rolę wcielił się Dylan O’Brien. Powieść opowiada o losach nastoletnich chłopców, którzy budzą się w ciemnej windzie, a jedyną rzeczą, którą pamiętają jest ich imię. Akcja książki rozpoczyna się kiedy przyszła kolej Thomasa. Gdy bohater otwiera oczy grupa młodych mężczyzn wita go w Strefie, czyli w otoczonej wielkimi murami przestrzeni, znajdującej się w samym centrum wielkiego labiryntu. Żaden z mieszkańców nadzwyczajnego miejsca nie wie, w jaki sposób i z jakiego powodu się tam znalazł, a także, kto ich tam zesłał. Bohaterowie każdego dnia próbują dowiedzieć się prawdy, lub przynajmniej uzyskać jakieś przydatne informacje. Przemierzają oni korytarze wielkiego labiryntu, który kryje wiele tajemnic. Zwrotu akcji nadaje pojawienie się pierwszej dziewczyny, w dodatku z tajemniczą wiadomością. Thomas czuje, że może być ona rozwiązaniem ich zagadek, jednak żadna odpowiedź nie przyjdzie Streferom łatwo. Książka jest pełna tajemniczości oraz nieustającego napięcia. Powieść wbije czytelnika w fotel, a on nie będzie mógł oderwać się od niej aż do ostatniej strony. Aspektem wyróżniającym dzieło jest slang mieszkańców labiryntu. Postacie są bardzo dobrze wykreowane oraz wzbudzające sympatię odbiorców. Zakończenie wskazuje na to, że w kolejnych częściach jeszcze dużo będzie się działo, przez co zachęca do natychmiastowego zaopatrzenia się w kolejne części oraz dodatki. Autor zaskakuje, a emocje nie opadają aż do samego końca. Trylogia zdecydowanie zostanie w sercu i w pamięci każdego odbiorcy.

Kilka słów o autorze

James Dashner to obecnie jedno z najpopularniejszych nazwisk w świecie literatury, zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych. Jednak zanim autor osiągnął międzynarodowy sukces, pod jego piórem powstało kilka dzieł dla najmłodszych czytelników. Trylogia „Więzień labiryntu od miesięcy nie ustępuje swojego czołowego miejsca na liście bestsellerów. Tworzą ją powieści: „Więzień labiryntu”, „Próby ognia” oraz „Lek na śmierć”. Po sukcesie jakie osiągnęła każda z nich pisarz postanowił stworzyć prequel zatytułowany „Rozkaz zagłady”, a następnie tom piąty, który Dashner nazwał „Kod gorączki”. Powstała również część 2,5 pt. „Thomas’s first memory of the flare”, nieprzetłumaczona jeszcze na język polski. Autor jest twórcą kilku innych, równie świetnych i ciekawych cykli m.in. „Trzynasta rzeczywistość” oraz „Doktryna śmiertelności”.


Posted in Bestsellery and tagged , , , by with no comments yet.

Władca Pierścieni – trylogia, którą pokochały miliony

Każdy z nas marzy o przeżyciu wielkiej przygody, a książki pozwalają nam doświadczyć jej bez wychodzenia z domu. „Władca Pierścieni” to bez wątpienia dzieło, które napisane zostało z niezwykłym rozmachem i dbałością o detale.

Władca Pierścieni – legendarna trylogia

Tolkien zdawał sobie sprawę z faktu, że ludzie potrzebują doświadczać w życiu czegoś niezwykłego, dlatego też wyszedł on naprzeciw oczekiwaniom, tworząc „Władcę Pierścieni”. Wstępem do trylogii jest „Hobbit: Czyli tam i z powrotem”. Niemniej jednak to właśnie książki opisujące przygody Drużyny Pierścienia uchodzą za najpopularniejsze dzieło angielskiego pisarza, które doczekało się ekranizacji, jakiej podjął się Peter Jackson.

„Władca Pierścieni” opowiada historię walki dobra ze złem, ale także z własnymi słabościami bohaterów. Muszą oni bowiem zmierzyć się z pokusą posiadania potęgi oferowanej przez Pierścień.

Podczas lektury mamy okazję poznać wiele urokliwych (jak również tych mniej przyjaznych) krain wykreowanych przez Tolkiena. Spotkamy także wiele postaci, takich jak piękne elfy, krnąbrne krasnoludy, hobbici, enty itp.

Trylogia opowiadająca o wyprawie hobbitów i Drużynie Pierścienia mającej za zadanie stawić czoło siłom Mordoru uchodzi za jedno z najdojrzalszych dzieł w dorobku Tolkiena.

Podczas gdy „Hobbit” był lekturą dość lekką i w pewnym sensie baśniową – choć zdarzały się momenty z nutą mrocznego klimatu – tak we Władcy Pierścieni istnieje wiele scen, które potrafią zjeżyć włos na głowie.

Fantastyka inne niż wszystkie

Nie da się wskazać, co konkretnie wybija Władcę Pierścieni ponad inne pozycje z gatunku fantasy, jednak niewątpliwie jednym z tych elementów jest niepodważalny kunszt pisarski Tolkiena.

Podczas czytania Trylogii Pierścienia czytelnik ma uczucie, jakby siedział przy ognisku słuchając wspaniałej opowieści snutej przez nieznajomego bajarza.

To nieco uromantyczniony opis, jednak oddaje towarzyszące lekturze odczucie.

Dbałość o szczegóły, w które autor włożył niewątpliwie wiele pracy i zaangażowania sprawia, że dzieło to jest kompletne i niemalże idealne.

Akcja płynie tutaj niczym rzeka. W pewnych miejscach nurt porywa nas przyspieszając tempo, żeby niedługo później niemalże się zatrzymać skłaniając czytelnika do refleksji, której dokonuje wspólnie z bohaterami książki.

„Władca Pierścieni” jest opowieścią o odwadze i męstwie, ale również o przyjaźni, dzięki której można pokonać przeciwności i trudności, które los stawia na naszej drodze.

Lektura ta również pozwala zatopić się czytelnikowi w niezwykły świat i doświadczyć niezapomnianej przygody. Czytanie kolejnych stron książki jest czystą przyjemnością i ciężko jest oderwać się od lektury. Kiedy natomiast dobiega ona końca, człowiek chciałby, aby przygoda trwała dalej.

 


Posted in Arcydzieła literatury, Fantastyka and tagged , , , by with no comments yet.

Seria książek: Świnka Peppa

Dobra zabawa z dala od telewizora

W tych czasach trudno odciągnąć dzieci od telefonów i telewizorów. Rodzina często słyszy od swoich podopiecznych słowa: zaraz skończę grać albo właśnie zaczyna się moja ulubiona bajka. Często nie mamy serca odbierać im tej radości, mimo że w wielu przypadkach robimy to dla ich dobra. A co jeśli istniałoby coś, co skutecznie odwracałoby uwagę młodych od ekranów? Moja młodsza siostra i ja znalazłyśmy idealny odpowiednik dla bajki w telewizorze. Zamieniłyśmy ją na serię książek o śwince Peppie!

Rodzina i przyjaciele

Śwince Peppie nieodłącznie towarzyszą mama i tata świnka, młodszy brat George, dziadkowie i przyjaciele. Krótkie historyjki ich przygód sprawiają, że dziecko dobrze się bawi. Z pięknie ilustrowanych stron dowiaduje się wielu pożytecznych rzeczy. Wszystkie książeczki są napisane w przyjazny sposób, a autorzy nie zapomnieli dodać do nich podpowiedzi dla maluchów, jak radzić sobie w niektórych sytuacjach.

Miło spędzony czas

Świnka Peppa, jako książka, jest dobrą alternatywą dla bajki w TV. Jeżeli dzieci lubią bajkę, to bardzo prawdopodobne, że polubią także książki. Dodatkowo, spędzony czas z rodziną na poznawaniu życia świnki Peppy zacieśnia więzy pomiędzy członkami. A już na pewno między maluchem, a opiekunem. Książkę możesz zabrać ze sobą wszędzie i czytać wtedy, kiedy masz na to ochotę.

Miłość do książek od najmłodszych lat

Seria książek o śwince Peppie jest tak przyjemna, że dzieci zaczynają sięgać po inne tego typu książeczki. W taki sposób miłość do książek możemy zaszczepić swoim maleństwom od najmłodszych lat. Historyjki nie są wielce pouczające. Zamiast tego otrzymujemy urocze materiały stworzone z myślą o dzieciach. Poza historiami z Peppą możemy dostać puzzle, pacynki i wiele różnych rzeczy związanych ze świnką. Te edukacyjne materiały pozwalają dziecku na zabawę, a równocześnie na naukę. Moja siostrzyczka i ja najbardziej cenimy zestaw ”Zgadywanka. Poznawaj słowa razem z Peppą”. Znajdziemy w nim między innymi kilka puzzli oraz książeczkę z opisem przedmiotów. Nie zabrakło także ćwiczeń z rozpoznawaniem podstawowych wyrazów. Dziecko poznaje zatem sposób uczenia się, bawiąc.

 

Podsumowując, świnkę Peppę gorąco polecam do przedstawienia dzieciom w przedszkolach. Odrywa dzieci od TV, jest ciekawym sposobem na zabawę z ulubionymi bajkowymi bohaterami, co więcej treść jest krótka i zrozumiała. Książki są również okazją do tego, by rozwijać wyobraźnię. Zachęcam do sięgnięcia po serie książeczek świnki Peppy przez własne doświadczenie z młodszą siostrą.

 


Posted in Adaptacje, Książki dla dzieci by with no comments yet.